Medlemsmöte i Falun 26/4 17:30
Hej medlem i Svenska Afghanistankommittén Dalarna!
Stort tack för att du är medlem i SAK och därmed ger stöd till vårt viktiga arbete med att förbättra villkoren för människor i Afghanistan.
Vi är en grupp i Dalarna som vill uppmärksamma SAKs viktiga arbete, hålla aktiviteterna vid liv och hjälpa till att sprida kunskapen om situationen i Afghanistan och behovet av fortsatt stöd. Därför skriver vi till dig för att fråga om du kan tänka dig att engagera dig mer på något sätt. Det är helt frivilligt och alla bidrar efter förmåga och möjlighet. Vi berättar mer på medlemsmöte hur du kan engagera dig. Ett exempel på det skriver vi nedan i brevet!
Medlemsmöte:
Tid: Den 26 april. Vi börjar klockan 17:30 med att lyssna på en redovisning av det aktuella läget i Afghanistan av Klas Bjuström från SAK via länk. Den beräknas vara slut ca 18:15. Vi kan sedan börja vårt möte klockan 18:30. Du kan naturligtvis hoppa över den första delen om du vill och komma direkt till Dala-mötet kl 18:30.
Fysiskt möte: Den 26 april på Gamla elverket i Falun, Ölandsgatan 8.
Digitalt möte: Länk via Zoom. anmäl deltagande till [email protected], så får du en länk mejlad till dig.
I lokalen kommer det att finnas bra uppkoppling med kamera så går fint att både vara på plats fysiskt och digitalt via Zoom. Anmäl gärna om du har möjlighet att komma genom att svara i det här mejlet.
Varför medlemsmöte?
Läget i Afghanistan är alarmerande med en ökande fattigdom och ett som det verkar, allt hårdare politiskt förtryck från talibanerna som tog makten i augusti förra året. Afghanistan är inne i en humanitär katastrof där FN bedömer att 25 miljoner människor behöver nödhjälp, över 3 miljoner barn under 5 år hotas av undernäring och där i stort hela befolkningen kan komma under gränsen för fattigdom.
Detta samtidigt som världens fokus på Afghanistan har minskat. Det är i stället andra konflikter som världen uppmärksammar mer. Därför behöver vi fortsätta att arbeta för Afghanistan.
Exempel på hur du kan engagera sig: Delta och bjuda in till en studiecirkel, hjälpa till att centralt producerade utställningar kommer ut lokalt, delta vid de digitala medlemsmöten som sker regelbundet, arrangera kulturafton, skriva insändare, sprida information om Afghanistan och samarbeta med andra föreningar kring utställningar, föredrag eller andra utåtriktade verksamheter. Vi siktar på att kunna bilda en lokalförening i Dalarna för att få en starkare röst i organisationen.
Du är varmt välkommen att vara med på vårt medlemsmöte i Dalarna! Du kan välja att komma till en lokal i Falun eller vara med digitalt.
Varmt välkommen!
Hälsningar
Björn Henriksson, Falun
Marziya Alizada, Leksand
Michael Rocking, Rättvik
Anders Rosén, Rättvik
Enayatullah Adel, SAK-kansliet Stockholm