Stark energi i hela SAK trots frågetecken
Ett år har gått efter att SAK tvingades stänga ner i Afghanistan. Trots problemen finns en tydlig energi bland medlemmar och personal: Vi kan klara det.

För drygt ett år sedan tvingades vi stänga ner verksamheten i Afghanistan, efter över 40 års verksamhet i landet. Samtal inleddes med andra organisationer för att sondera om de kunde ta över och fortsätta med SAKs viktiga program.
Det var med mycket sorg som denna nya period i vår historia inleddes. Men vid årsmötet 2024 var stämningen tydlig: Vi ger inte upp. Vårt årsmötesuttalande var enkelt och rakt: ” Glöm inte Afghanistans folk”.
Styrelseledamöter och generalsekreterare har under våren deltagit på lokalföreningarnas årsmöten och i samtal svarat på de många frågor som finns om hur verksamheten nu ska bedrivas, hur vi kan stödja verksamhet i Afghanistan och hur framtida finansiering kan ske, inte minst med tanke på de stora förändringarna i både det svenska biståndet och internationellt.
Trots de många frågetecken som finns upplever jag en tydlig energi bland både lokalföreningar och personal att vi kan klara av detta. Vi kan nå ut och vi drivs av samma värden och engagemang för Afghanistan som vi alltid haft. Nu fokuserar vi på att stärka medlemsrörelsen, som är grunden i arbetet för ett Afghanistan och situationen för kvinnor, flickor och allas rättigheter inte glöms bort.
Samtidigt har det skett förändringar på kansliet och i styrelsen, med minskad personalstyrka och minskat antal ledamöter. Vi tackar av vår mångårige generalsekreterare Andreas Stefansson och välkomnar Kajsa Johansson som ny generalsekreterare. Tillsammans fortsätter vi verka för att SAK och Afghanistan ska synas och höras mer i utåtriktad verksamhet under kommande år. Det kan vi enbart göra tillsammans med starkt engagerade medlemmar. Jag ser personligen fram emot det kommande årets arbete tillsammans med er alla.
MARGARETA WAHLSTRÖM
Ordförande, SAK