SAK deltar i Almedalen 2025
Svenska Afghanistankommittén kommer att finnas på plats i Visby under Almedalsveckan för att knyta kontakter, träffa beslutsfattare och väcka uppmärksamhet kring situationen i Afghanistan.

Humanitär eller militär makt? Sverigebilden i geopolitikens paradigmskifte
SAK anordnar ett seminarium tillsammans med International Rescue Committee:
Världen står i gungning. USA chockhöjer tullar och kapar sitt bistånd. Sverige och EU rivstartar en militär upprustning och styr om biståndet mot handel och migrationskontroll. Samtidigt dör miljontals människor i sårbara och konfliktdrabbade länder av sjukdom och svält som går att förebygga. Nya aktörer kliver fram där andra backar.
Under decennier byggde Sveriges internationella inflytande på diplomatisk neutralitet och starkt bistånd. Vad händer med Sverigebilden när omvärlden förändras i rasande takt – och vi med den?
Medverkande:
Jan Eliasson, svensk diplomat, tidigare ordförande i FN:s generalförsamling och tidigare svensk utrikesminister
Alexandra Ivanov Hökmark, vice vd och chef för kommunikation och idé på Timbro
Kajsa Johansson, generalsekreterare, Svenska Afghanistankommittén
Moderator: Anna Sundström, generalsekreterare, International Rescue Committee
Tid: Tisdag 24 juni, 13:00-13:45
Plats: Adelsgatan 39, Folkets Bio Betty, Visby
Kraftsamling för flickors utbildning – effektiv samverkan för en hållbar framtid
SAKs generalsekreterare deltar i Postkodlotteriets seminarium:
Varför är tillgång till kvalitativ utbildning för flickor den mest effektiva investeringen för att bekämpa fattigdom, skapa stabilitet och främja demokrati? Kan samverkan vara en del av lösningen på det som kallats en global utbildningskris? Seminariet fokuserar på Postkodlotteriets temasatsning på flickors utbildning genom sju projekt världen över och panelen diskuterar varför vi inte har råd att låta bli att satsa på flickors utbildning.
Medverkande:
Teresa Vieglins, vice generalsekreterare, Svenska Postkodlotteriets Stiftelse
Mattias Ingeson, generalsekreterare, Erikshjälpen
Pernilla Baralt, generalsekreterare, Unicef Sverige
Kajsa Johansson, generalsekreterare , Svenska Afghanistankommittén
Moderator: Rickard Sjöberg, programledare
Tid: Onsdag 25 juni, 15:00-16:00
Plats: Smedjegatan 19, S:t Nicolai kyrkoruin
Vill du träffa oss?
Är du nyfiken på SAK och Afghanistan? Vill du träffa SAK i Visby? Kontakta Cajsa Wikström, policyrådgivare och pressekreterare
SAK är medarrangör till Det globala minglet som samordnas av CONCORD Sverige, tisdag 26 juni kl 17:00-19:00. Minglet är ett slutet evenemang – skicka ett mail om du är intresserad av att delta!