Välkommen till SAKs årsmöte
Alla medlemmar välkomnas till SAKs årsmöteshelg 2022 och 40-årsfirandet av biståndsverksamhet på plats i Afghanistan!
SAKs ordinarie årsmöte hålls helgen 21-22 maj 2022 i Stockholm.
Vi planerar för fysiskt årsmöte i Stockholm med möjlighet att kunna ansluta sig digitalt.
Det har varit en mycket dramatisk utveckling i Afghanistan och en katastrof riskerar nu att drabba Afghanistans folk. Årsmötet blir en viktig solidaritetsmanifestation och jag hoppas att vi blir många som deltar. Efter två digitala årsmöten är ett fysiskt möte verkligen efterlängtat. I samband med årsmötet kommer vi också att uppmärksamma SAKs 40 år av biståndsarbete. Under helgen kommer SAK också att delta på RFSU:s manifestation Barnvagnsmarschen mot mödradödlighet, mer information om detta kommer.
Anmälan görs senast den 26 mars 2022 genom länken här.
Varje medlem har närvaro-, yttrande-, och förslagsrätt.
Enligt SAKs stadgar krävs för att en medlem ska ha rösträtt att man varit medlem i minst ett år vid tidpunkten för årsmötet och erlagt medlemsavgift föregående och pågående verksamhetsår. Det vill säga du ska ha betalat medlemsavgift före 21 maj 2021 samt betalat avgiften för 2022 senast den 26 mars samt anmält dig till årsmöte senast 26 mars 2022. Medlem, liksom lokalförening, har rätt att lämna motion till årsmötet. Motion ska ha kommit in till info@sak.se senast 26 mars.
Årsmöteshandlingar kommer att finnas på www.sak.se från och med den 22 april 2022.
Årsmöteshandlingar e-postas till lokalföreningarnas ordförande och till de anmälda medlemmar som vi har e-postadress till. Vill du ha handlingarna direkt till dig så lämna din e-postadress till kansliet på enayatullah.adel@sak.se
Vill du även ha en pappersversion av Årsrapporten mailar du namn och adress till christer.bengtsson@sak.se
Vi ser fram emot att träffa dig på årsmötet!
Hälsningar
Bengt Ekman,
Ordförande för Svenska Afghanistankommittén